BESTICK, 4 delar, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827, bestående av kniv, gaffel, sked och dessertsked, gammalfransk modell, förgyllda, rött originaletui, graverade initialer PBOH, faddergåva av kronprins Oscar (sedemera kung Oscar I) vid dopet i Storkyrkan 1827; tesked saknas, låshaspar saknas PROVENIENS Philip Benjamin Oscar Heilborn (1825-1902), föräldrarna stod kungafmiljen nära.