AXEL EINAR HJORTH, "Caesar", biblioteksbord, Nordiska Kompaniet 1928, skiva i valnötsrot, förgyllt underrede med dubbelkopplade kannelerade ben och fötter med skuren dekor av akantus, skyltmärkt NK R 33235 - 16329 , höjd 73, 175 x 75 cm; smärre slitage HISTORIK Världsutställningen i Barcelona blev Axel Einar Hjorths första större uppdrag som chefsarkitekt på Nordiska Kompaniet. Varuhuset satsade stort och lät bygga en tvådelad hall på närmare 300 kvadratmeter. Utställningen invigdes i maj 1929 och pågick sedan fram till januari 1930. Axel Einar Hjorths möbler till utställningen var några av de mest exklusiva som tillverkats i Sverige. Möbelserien "Ceasar" visades här och den bestod av ett flertal föremål med handskuren dekor av urnor och stiliserad bladornamentik, där ibland auktionens biblioteksbord och karmstol. Möbelserien "Ceasar" premiärvisades redan 1928 på NK:s novemberutställning. LITTERATUR Jämför Christian Björk, Thomas Ekström & Eric Ericson, Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt, Signum, Stockholm, 2009, s. 59 och 76.