Stanislaw Fijalkowski (b. 1922) Kubistyczny akt, ok. 1948 r. olej/płótno, ur. 1922 r., Zdołbunów na Wołyniu sygnowany p. d.: 'FIJAŁKOWSKI' POCHODZENIE: do 1999 r. - w pracowni artysty aukcja Dom Aukcyjny Agra-Art LITERATURA: Stanisław Fijałkowski katalog wystawy, [red.] Włodzimierz Nowaczyk, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 2003 r., poz. kat. 2, cz. I (Lata studenckie – wpływy Władysława Strzemińskiego, obrazy inspirowane lekturą „Teorii widzenia”), s. 79 (il. barwna), s. 249 (katalog) katalog aukcji z dnia 19.06.2005 r., Dom Aukcyjny Agra-Art., poz. kat. nr 112 Obraz powstał na zajęciach Władysława Strzemińskiego z kompozycji w łódzkiej PWSSP. Studenci mając do supozycji pozującą nagą modelkę mieli rozwiązać kompozycję w duchu kubizmu. Poszczególne partie kompozycji wykazują ogromy wpływ "Teorii widzenia" Władysława Strzemińskiego na młodego artystę. Falujące linie i jednolicie rozwiązane szare fakturalne partie obrazu nawiązują dość dosłownie do kompozycji unistycznych Strzemińskiego. Z grona nauczycieli w łódzkiej PWSSP artysta najchętniej wymienia właśnie Strzemińskiego. Może dlatego, że był później jego asystentem. Samodzielną jednak twórczość rozpoczął Fijałkowski od buntu wobec mistrza - od nawiązania do doświadczeń impresjonizmu. Właśnie poprzez stosunek do tradycji i dorobku mistrzów, przede wszystkim właśnie Strzemińskiego, starał się bowiem określić charakter swojej indywidualnej drogi twórczej. Studia odbył w latach 1946–1951 w łódzkiej PWSSP. W początkowym okresie twórczości nawiązywał do doświadczeń impresjonizmu, w końcu lat 50. przeżył fascynację informelem. Przemiany, jakie zachodzą w jego malarstwie, skupiają się głównie na stopniowym odchodzeniu od formy wprost, zbyt dosłownej. Tworzył prace, które wykorzystują sugestie „przedmiotowe” i odnoszą się np. do ikonografii chrześcijańskiej, cykle kompozycji abstrakcyjnych (np. "Wąwozy", "Wariacje na temat liczby cztery", "Studia talmudyczne") czy sięgających do własnych przeżyć autora ("Autostrady"). Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo (1969) i na Biennale w Wenecji (1972). W roku 1977 wyróżniono go Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, a w 1990 r. uhonorowany został prestiżową Nagrodą im. Jana Cybisa. ESTYMACJA: 45 000 - 65 000 zł