Auktionsarchiv: Los-Nr. 17

Wladyslaw Slewinski (1854 - 1918)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
57.000 PLN
ca. 19.870 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 17

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
57.000 PLN
ca. 19.870 $

Wladyslaw Slewinski (1854 - 1918) DWÓR W DOMANIEWICACH, OKOŁO 1905 R. olej/płótno, dublowane, 54 x 64 cm sygnowany l. d.: 'Władysław Ślewiński' POCHODZENIE: kolekcja prof. Władysławy Jaworskiej (1910 - 2009) LITERATURA: W. Jaworska, Władysław Ślewiński, Warszawa 1991, s. 69, il. 46 W młodości krótko uczył się rysunku u Wojciecha Gersona w Warszawie. W 1886 przejął odziedziczony po matce majątek Pilaszkowice, co w krótkim czasie doprowadziło go do ruiny. W 1888 musiał uciekać przed podatkami do Paryża. Jego twórczość malarska rozpoczęła się dopiero po osiedleniu się tam. Tam, również krótko, uczył się w Akadémie Julian i Akadémie Colarossi (1888-90). Zaprzyjaźniony z Paulem Gauguinem, w latach 1890-1895 wyjeżdżał wraz z nim do Le Pouldu w Bretanii, gdzie zbliżył się do grupy malarzy tzw. szkoły Pont Aven. W 1896 zamieszkał w Le Pouldu na stałe. W 1898 podróżował do Hiszpanii. Lata 1905-1910 spędził w Polsce – w Krakowie, Poroninie i w Warszawie. W 1907 był w Monachium. W 1908 został profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, otworzył także własną szkołę malarską. W 1910 wrócił do Francji i na stałe zamieszkał w Doëlan w Bretanii. Umarł w Paryżu, został pochowany na cmentarzu w Bagneux. Malował martwe natury, kwiaty, portrety, krajobrazy z Tatr, Podhala i Kazimierza nad Wisłą, a przede wszystkim nadmorskie pejzaże z Bretanii. Jego obrazy charakteryzują się syntetyczną formą, subtelnym kolorem i miękką linią konturu, a także wyczuwalną, lekką nutą melancholii. Z Gauguinem i secesją łączyły go środki wyrazowe: uproszczenia i spłaszczenie plamy barwnej oraz linearyzm. W malarstwie posługiwał się delikatną linią, bardziej wyczuwalną niż widzianą, co widoczne jest m.in. w obrazie „Czesząca się”, gdzie zarówno motyw długich jak fale lejących się włosów jak i miękkość oraz płynność form nasuwają myśl o ulubionych przez styl kształtach i układach. Z okresu, gdy przebywał w Krakowie pochodzi „Sierota z Poronina” – w ciemnej, zgaszonej gamie syntetycznie ujętych, szerokich plam barwnych. Prezentowany pejzaż wielski, pochodzi prawdopodobnie z wczesnego okresu twórczości artysty.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 17
17.03.2011
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 17
17.03.2011
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600