Auktionsarchiv: Los-Nr. 132

Vy från Osmanska riket, tillskriven Luigi Mayer

The Evening Sale
05.06.2018
Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 28.600 $ - 34.320 $
Zuschlagspreis:
240.000 SEK
ca. 27.456 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 132

The Evening Sale
05.06.2018
Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 28.600 $ - 34.320 $
Zuschlagspreis:
240.000 SEK
ca. 27.456 $

LUIGI MAYER (Italien 1755-1803) tillskriven: Vy från Osmanska riket - motiv föreställande mötet mellan Storvisiren och Storbritanniens ambassadör i Osmanska riket Sir Robert Ainslie den 19 mars 1788 strax utanför Konstantinopel, med påskrift i antiqva VEDUTA ESTERIORE DEI PADIGLIONE DEL GRAN VIZIR NEL CAMPO DI DAUD PASCHA NELLE VICINANZE DI COSTANPOLI, akvarellerad pennteckning, 53,8 x 92,7 cm Auktionens akvarell är en variant på den ursprungliga som Mayer målade på uppdrag av Sir Robert Ainslie och som ingick i en serie av akvareller från det Osmanska rikets domäner i Europa och Asien. Originalen finns idag på British Museum, London. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Klassiska våren 2014, nr 2601 LITTERATUR: Semra Germaner & Zeynep Inankur: Constantinople and the Orientalists, sidan 29ff Sir Robert Ainslie (1729/30-1812) var tredje och yngsta son till den skotska ätten Ainslie of Dolphingtons överhuvud Georg Ainslie. År 1775 utnämndes Robert Ainslie till Storbritanniens ambassadör i Osmanska riket, ett vid tidpunkten vidsträckt imperium som Ainslie kom att uppskatta och uppskattas i. Bland annat sägs han ha varit god vän med sultanen Abdulhamid I, vilket inte hörde till vanligheterna. Ainslie var en passionerad numismatiker och kom under sin tid i Konstantinopel att skapa en stor kollektion av antika mynt från östra Europa, mindre Asien och Nordafrika, områden vid tidpunkten tillhöriga det Osmanska riket. En av Ainslies goda vänner var den italiensk-tyske konstnären Luigi Mayer (1755-1803), utbildad hos Piranesi i Rom. Han hade kommit samma år som ambassadören till Konstantinopel. Ainslie kom att bli hans största beställare av framförallt målningar föreställande bemärkta platser och händelser i det Osmanska riket. Luigi Mayer som kom att bosätta sig i Konstantinopel mellan åren 1776 och 1793, var oftast på resande fot i imperiet för sin uppdragsgivares räkning. Ambassadör Ainslie hade vid sidan av numismatiken också ett stort intresse för de arkitektoniska lämningarna från Antiken, liksom natural historia och det samtida livet i Osmanska riket. Detta ville han få dokumenterat och uppdrog det till Mayer. Resultatet blev förutom alla akvarellmålningar också tre publikationer Views in Egypt, from the original drawings in possession of Sir Robert Ainslie, taken during his Embassy to Constantinople by Luigi Mayer; engraved by and under the direction of Thomas Milton; with historical Observations and incidental Illustrations of the Manners and Customs of the Natives of that Country, London, 1801, Views in the Ottoman Empire, chiefly in Caramania, 1803 och Views in Palestine 1804. År 1810 gavs Views in Turkey in Europe and Turkey in Asia ut i London med akvatintetsningar föreställande det Osmanska livet genom panaoramabilder från staden och Bosporen.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 132
05.06.2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 132
05.06.2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407