Auktionsarchiv: Los-Nr. 114

VIKTOR KOPP, född 1971, Såsom i en spegel

Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 2.125 $ - 2.550 $
Zuschlagspreis:
28.000 SEK
ca. 3.967 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 114

Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 2.125 $ - 2.550 $
Zuschlagspreis:
28.000 SEK
ca. 3.967 $

VIKTOR KOPP född 1971 Såsom i en spegel Signerad och daterad på baksidan V. Kopp 2003. Olja på duk, 110 x 100 cm. Signed and dated verso. PROVENIENS Galleri Flach, Stockholm UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Viktor Kopp Född 1971 i Stockholm Viktor Kopp utexaminerades från Konsthögskolan i Malmö år 2000 och har sedan dess fortsatt sin verksamhet i staden. Målningarna är uttrycksfulla, de klara och expressiva färgerna skapar härliga kontraster och associationer. Återkommande motiv hos Kopp är såväl landskap som hus och, kanske något förvånande, chokladkakor. Kopp om sitt eget måleri: "Jag har tänkt mycket på var jag befinner mig i mina bilder, vad jag betyder för mina bilder. De handlar ju om måleri, och om det motiv jag väljer att måla, det finns en berättelse som öppnar sig mot frågor som rör representation och hur man målar. Samtidigt finns det en berättelse som öppnar sig mot mig som avsändare av de här bilderna, och kanske även mot en betraktare, en mottagare, av mina bilder. Hur använder vi (mina) bilder för att tänka på oss själva?"

Auktionsarchiv: Los-Nr. 114
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 114
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407