Auktionsarchiv: Los-Nr. 31

Richard Anuszkiewicz (b. 1930)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
100.000 PLN
ca. 27.178 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 31

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
100.000 PLN
ca. 27.178 $

Richard Anuszkiewicz (b. 1930) Bez tytułu (Widmowy), 1985 r. akryl/płótno, 91,5 x 117 cm na odwrociu sygnowany, opisany oraz datowany: '763 | © RICHARD ANUSZKIEWICZ | 1985' POCHODZENIE: - zakup bezpośrednio od artysty, 1985 - kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone - Dom Aukcyjny Sothebys, Nowy Jork, 9.03.2011 - kolekcja prywatna, Polska LITERATURA: - David Madden/Nicholas Spike, Anuszkiewicz: Paintings and Sculpture 1945-2001, Catalogue Raisonné, wyd. Centro di della Edifimi, Florencja 2010 Amerykański rzeźbiarz i malarz, „czarodziej op-artu” jak nazwał go magazyn „Life” w 1964 roku. Jeden z założycieli i czołowych przedstawicieli tego kierunku, panującego głównie w amerykańskiej sztuce lat 60. XX wieku. W 1965 roku wziął udział w historycznej, zbiorowej wystawie „The Responsive Eye” w MoMA, która ugruntowała jego pozycję jako mistrza Op-artu. Jego obrazy wyróżnia zamiłowanie artysty do kreski - konstruuje płaszczyznę płótna głównie za pomocą linii o dopełniających się barwach, które, zestawione w powtarzalnych układach, wywołują efekt pulsowania i przestrzennego promieniowania koloru. Tak zakomponowane układy geometrycznie umieszcza najczęściej na monochromatycznych tłach. Od innych przedstawicieli op-artu odróżnia go stonowana kolorystyka i ucieczka od stosowania typowej dla tego kierunku iluzji optycznej. Anuszkiewicz za swoją twórczość zdobył wiele nagród oraz był wystawiany w muzeach na całym świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych jak m.in. Corcoran Gallery of Art w Waszyngtonie, The Fogg Museum na Harvard University w Cambridge, Whitney Museum of American Art oraz Museum of Modern Art w Nowym Jorku. estymacja: 150 000 - 200 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 31
26.02.2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 31
26.02.2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600