Paulina Olowska (b. 1976) "Corespondence", 2001 r. olej/płótno, 50 x 40 cm sygnowana i opisana na odwrociu: ‘OLOWSKA | CORESPONDENCE’ Paulina Ołowska to artystka wszechstronna. Poza tradycyjnym malarstwem sztalugowym uprawia fotografię, tworzy kolaże i instalacje, jest autorką filmów wideo i inicjatorką akcji artystycznych. Tematyka i wachlarz inspiracji do tworzenia prac są równie szerokie jak spectrum używanych przez artystkę technik. W realizacjach wizualnych i działaniach Ołowskiej dostrzec można wpływ kultury popularnej, nawiązania do historii sztuki i literatury i refleksja nad ich aspektem obyczajowym. Do stale powracających w jej twórczości wątków należy zainteresowanie tematem obecności kobiet w sztuce oraz eksplorowanie utopijnych modernistycznych idei i zagadnienia ich korelacji z teraźniejszością. Artystka studiowała na Wydziale Wideo i Malarstwa w The Art Institute of Chicago (1994-1996) oraz na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996-1998), gdzie uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Olszewskiego (aneks w pracowni multimedialnej prof. Witosława Czerwonki). Jest stypendystką Królewskiej ASP w Hadze (1988), Centro de Art Communication Visual (Arco) w Lizbonie (1998/1999), CCA w Kitakyushu (1999/2000) i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie (2001/2002). Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. estymacja: 35 000 - 50 000