Monika Piwowarska (1914 - 2006) Akt akwarela/papier, 20 x 29 cm (w świetle passe - partout) sygnowany p.d.: 'PM' Po ukończeniu liceum Słowackiego w Warszawie za namową Mewy Łunkiewicz (Marii Ewy Łunkiewicz -Rogoyskiej) wstąpiła do Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa na Myśliwieckiej. W 1939 roku ukończyła Akademie Sztuk Pięknych, Wydział Malarstwa u prof. Felicjana Kowarskiego. Początkowo głównie interesował Ją pejzaż, portret szczególnie dzieci, tworzyła też lalki pacynki i projekty zabawek. Pod wpływem przyjaźni z Henrykiem Stażewskim od 1962 roku skoncentrowała się na abstrakcji, a te doświadczenia przeniosła wkrótce na twórczość w tkaninie. Zainspirowana przez Marię Łaszkiewiczową wstąpiła do Pracowni Doświadczalnej ZPAP, w której rodziły się początki sukcesów polskiej tkaniny artystycznej/również Magdaleny Abakanowicz. Uprawiała malarstwo portretowe, abstrakcyjne oraz tkaninę artystyczną - gobeliny. Była laureatką licznych ngród. jej prace znajdują się w kolekcjach największych polskich muzeów oraz w zbiorach prywatnych. estymacja: 1 800 - 2 200