MARIKA MÄKELÄ Finland, född 1947 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Marika Mäkelä -90. Olja på duk, 230 x 300 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. I Marika Mäkeläs gåtfulla bildvärld är naturen ständigt närvarande. Koloriten är suggestiv och dunkel med tjocka lager av oljefärg i grönt, brunt, svart, intensivt blått och sedan mitten av 80-talet även guld. Redan tidigt fascinerades Marika Mäkelä av Amazonas regnskogar och senare har de många resorna världen över utgjort en viktig inspirationskälla för hennes konst. De monumentala dukarna och pannåerna för tankarna till vild, obemästrad natur, men också till någon form av kult eller magi. Emblematiska, svårtolkade former träder fram som religiösa symboler eller ikoner, något som understryks av den nästan byzantinska färgprakten.