Auktionsarchiv: Los-Nr. 1130

Marika Mäkelä, Utan titel

Contemporary
11.05.2015
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.991 $ - 7.190 $
Zuschlagspreis:
50.000 SEK
ca. 5.991 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1130

Marika Mäkelä, Utan titel

Contemporary
11.05.2015
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 5.991 $ - 7.190 $
Zuschlagspreis:
50.000 SEK
ca. 5.991 $

MARIKA MÄKELÄ Finland, född 1947 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Marika Mäkelä -90. Olja på duk, 230 x 300 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. I Marika Mäkeläs gåtfulla bildvärld är naturen ständigt närvarande. Koloriten är suggestiv och dunkel med tjocka lager av oljefärg i grönt, brunt, svart, intensivt blått och sedan mitten av 80-talet även guld. Redan tidigt fascinerades Marika Mäkelä av Amazonas regnskogar och senare har de många resorna världen över utgjort en viktig inspirationskälla för hennes konst. De monumentala dukarna och pannåerna för tankarna till vild, obemästrad natur, men också till någon form av kult eller magi. Emblematiska, svårtolkade former träder fram som religiösa symboler eller ikoner, något som understryks av den nästan byzantinska färgprakten.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1130
11.05.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1130
11.05.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407