Auktionsarchiv: Los-Nr. 1728

John-e Franzén

Contemporary
05.05.2011
Schätzpreis
600.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 96.114 $ - 128.152 $
Zuschlagspreis:
580.000 SEK
ca. 92.910 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1728

John-e Franzén

Contemporary
05.05.2011
Schätzpreis
600.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 96.114 $ - 128.152 $
Zuschlagspreis:
580.000 SEK
ca. 92.910 $

JOHN-E FRANZÉN född 1942 Sanningen om Texas Rose Signerad och daterad John E Franzén 1963. Olja på duk, 116 x 98 cm. LITTERATUR: Ulf Linde & Douglas Feuk: John-E Franzén, Raster Förlag 1996, jämför färgplanscher sidorna 19 och 20 Året är 1963, John-E Franzén är 21 år gammal och skall redan nu måla sig in i den svenska konsthistorien. I England och USA blomstrar popkonsten sedan ett par år tillbaka. En rörelse skapad som en reaktion mot den abstrakta expressionismen. Det var i England under 1950-talet som popkonsten såg dagens ljus, med pionjärer som Richard Hamilton i främsta ledet. Men det är under 1960-talet i USA som rörelsen får det största genomslaget med sina realistiska avbildningar av ganska triviala och harmlösa föremål, gärna från hushåll och reklam. Genom att visa välkända vardagsmotiv på en helt ny scen ville konstnärerna göra konsten tillgänglig för många människor. Popkonstens visuellt starka bildspråk kom att attrahera en helt ny publik. Nu skapas många av de konstverk som idag betraktas som popkonstens ikoner. 1962 ägde den numera klassiska utställningen New Paintings of Common Objects å Pasadena Art Museum rum, utställningen arrangerades av Walter Hopps och flera av de blivande storheterna inom pop-konsten deltog i denna historiska och viktiga utställning, bland andra Roy Lichtenstein Andy Warhol Ed Ruscha och Jim Dine I Sverige presenterades den amerikanska pop-konsten av Moderna Museet med de båda utställningarna 4 Amerikanare& Amerikansk pop-konst 106 former av kärlek och förtvivlan. Utställningarna besöktes naturligtvis av den konststuderade Franzén, de skulle komma att få en avgörande betydelse för han fortsatta utveckling. John-E Franzén berättar: - Jag inspirerades verkligen av utställningarna på Moderna, de amerikanska konstnärernas djärvhet öppnade dörrarna mot något nytt där den amerikanska subkulturen inspirerade. 1963 inleder han arbetet med projektet Sanningen om Texas Rose. år som många betydelsefulla pokonstverk skapas, däribland James Rosenquists Painting for the American Negro Roy Lichtensteins Hopelessoch Torpedo... Los!. Andy Warhol hade året före skapat den monumentala Tripel Elvisinspirerad av filmen Flaming Star. - Jag hade läst i någon av kvällstidningarna om filmen Viva Las Vegasmed Elvis Presley och Ann Margret och sett en svartvit bild som jag hade som utgångspunkt, fortsätter Franzén. I filmen utspelas en kärlekssaga mellan den unge Elvis och han favoritmotspelerska, den strålande Ann-Margret. Huvudrollsinnehavarna fann varandra även utanför den vita duken i en kort romans, det ryktas även att Elvis under hela sitt liv fortsatte att skicka Ann-Margret blommor i form av en gitarr till alla hennes premiärer. John-E Franzén gjorde tre versioner av målningen, varav den sista är en diptyk, men det finns även fyra stycken samramade skisser. Intresset och fascinationen för den amerikanska kulturen fortsatte, några år senare bosätter sig familjen Franzén i Los Angeles för ett par år. John-E Franzén inleder där arbetet med sin kanske mest uppmärksamade målning Hells Angelsof California, United States of Americasom skulle sysselsätta honom under en treårsperiod, 1966-69. En dramatisk komposition där minsta detalj är väl avvägd och ägnats största anstränging. En målning som såväl provocerat som fascinerat sin publik och idag tillhörModerna Museets samling. 1984 fick Franzén uppdraget att måla det officiella Porträttet av Kungafamiljenett projekt som även det uppmärksammades väl, där hela processen från de inledande skisserna till dess slutliga avtäckning på Gripsholms slott följdes och dokumenterades av fotografen Håkan Wretljung. John-E Franzéns produktion är utsökt sparsmakad. Betydelsefulla målningar av honom är sällsynta i auktionssammanhang. Sanningen om Texas Roseär svensk popkonst, utförd under den internationella motsvarighetens höjdpunkt. Den representerar en förståelse för rådande konstklimat, en internationell målning väl representativ för sin tid. Vi låter John-E Franzén avslut

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1728
05.05.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1728
05.05.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407