Jerzy Stajuda (1936 - 1992) Bez tytułu akryl/płótno, 87 x 170 cm LITERATURA: Jerzy Stajuda katalog wystawy [teksty Waldemar Baraniewski, Jarosław Mikołajewski, Stefania Piga, Jerzy Stajuda Agnieszka Szewczyk], Instituto Polacco di Roma, 26.X - 23.XI.2006, s. 36 (il.) WYSTAWIANY: Jerzy Stajuda Instituto Polacco di Roma, 26.X - 23.XI.2006, Rzym Studia odbył na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zadebiutował jako malarz i krytyk („Za i Przeciw”) w 1957 r. Publikował m.in. w „Przeglądzie Artystycznym”, „Więzi”, „Współczesności” i „Miesięczniku Literackim”. Równocześnie rozwijał własną twórczość malarską. Za swojego mistrza uważał przede wszystkim Artura Nachta-Samborskiego. Z czasem wypracował własną, nieulegającą modom stylistykę. Zarówno w akwarelach jak i w pracach olejnych powoływał do życia tajemniczy świat wizyjnych struktur, imaginacyjnych pejzaży czy refleksów archaicznej roślinności. W 1993 r. odbyła się jego wystawa pośmiertna w CSW w Warszawie. estymacja: 16 000 - 20 000