Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) Kobieta na sofie, 1960 r. tusz, kredka/papier, 40,7 x 38,8 cm sygnowany i datowany w prawym dolnym rogu: 'JERZY NOWOSIELSKI 1960 ' POCHODZENIE: Dom Aukcyjny „Agra-Art”, Warszawa WYSTAWY: 2003 Warszawa, Jerzy Nowosielski Zachęta Państwowa Galeria Sztuki LITERATURA: Jerzy Nowosielski Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, reprodukowany, s. 592. A wszystko to wypłynęło z jednego – z nieustannej fascynacji i inspiracji kobietą. Jeśli prześledzimy od początku drogi twórczej, końca lat czterdziestych, aż po dzień dzisiejszy obrazy i rysunki aktów, dostrzeżemy nowosielską fantazję z nutą perwersji, skoncentrowaną w głównej mierze na kobiecym ciele. Zobaczymy również, że akt – najbardziej klasyczny z tematów historii sztuki – dał artyście możliwość połączenia w jednym odwiecznego konfliktu sacrum i profanum. Andrzej Szczepaniak, Uduchowienie cielesności, (w:) Jerzy Nowosielski Notatki, Część trzecia, Galeria Starmach, 2001, s. 7. Estymacja: 8 000 - 12 000