Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) Siatkarki, 1951 r. ołówek/papier, 36,2 x 46,5 cm sygnowany i datowany w prawym dolnym rogu: 'JERZY NOWOSIELSKI 51' POCHODZENIE: Dom Aukcyjny „Agra-Art”, Warszawa WYSTAWY: 2003 Warszawa, Jerzy Nowosielski Zachęta Państwowa Galeria Sztuki LITERATURA: Jerzy Nowosielski Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, reprodukowany, poz. kat. 153, s. 102. Tematyka sportowa jest próbą kompromisu z postulatami epoki, jednak przedziwne, akrobatyczne pozy dziewcząt, ich tajemnicza, erotyczna musztra – sugerują ukryte, podświadome znaczenia. Sportsmenki o ciężkich, masywnych ciałach mają w sobie jakąś patologię. (…) Niektórzy będą interpretować te prace w kontekście politycznym: jako metaforę zniewolenia, podporządkowania i władzy. Inni – jako sprzeciw wobec przaśnej, siermiężnej seksualności PRL-u, z jego proletariacką urodą krzepkich, wyzbytych kobiecości traktorzystek. Osobliwe, sportowe inscenizacje Nowosielskiego kryją w sobie jednak zbyt wiele widocznej przyjemności autora, by ich erotyzm można było uznać za „opozycyjny”. „ Mnie sport interesuje jako manifestacja nagości – przyznaje malarz. - Sport to jest zastępcza aktywność człowieka tęskniącego za autentycznym przeżyciem erotycznym”. Krystyna Czerni, Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011, s. 169. Estymacja: 10 000 - 15 000