Auktionsarchiv: Los-Nr. 71

JENS FÄNGE, född 1965, Untitled (Legs), Signerad

Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.542 $ - 4.250 $
Zuschlagspreis:
55.000 SEK
ca. 7.792 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 71

Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.542 $ - 4.250 $
Zuschlagspreis:
55.000 SEK
ca. 7.792 $

JENS FÄNGE född 1965 Untitled (Legs) Signerad och daterad på baksidan Jens Fänge -02. Olja på duk, 66 x 61 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. PROVENIENS Galleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 LITTERATUR Bokförlaget Langenskiöld: Jens Fänge, 2005, bild 26 Jens Fänge Född 1965 i Göteborg Jens Fänges värld går i pastell: gräddvitt, aprikos, ljusgrönt och blekt rosa. I målningarna uppträder ofta en spenslig man som för tankarna till ett sirligt 1700-tal. En lacksko med spänne, en kråsskjorta, en figursydd väst. Men det är inte ett historiskt korrekt 1700-tal som han återger. Skjortor med krås, cembalo och peruker kan lika gärna associeras till modet kring 60- och 70-talets pop- och rockmusik.De omsorgsfulla detaljerna berättar om en pose, en gest och en vilja till förställning, om människan som konstruktion. Vad vilar bakom lager av puder, peruker och parfym? Inför allt det väna, sockersöta är det lätt att rysa till. I målningarna finns ingenting av klassisk kompositionslära - inga självklara horisonter eller vertikaler och långt ifrån ett oomtvistligt centrum. Lösa föremål singlar istället fritt omkring på duken, utan förankring i vare sig tid eller rum. Ur: Sophie Allgårdh & Estelle af Malmborg: Svensk konst just nu - 85 konstnärer, SAK 2004

Auktionsarchiv: Los-Nr. 71
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 71
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407