Auktionsarchiv: Los-Nr. 1335

Jacob Björk, Porträtt av friherrinnan Du Rietz

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 6.383 $ - 8.511 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1335

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 6.383 $ - 8.511 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning JAKOB BJÖRK 1726-1793 Porträtt föreställande friherrinnan Charlotte Du Rietz af Hedensberg, née De Geer af Leufsta (1746-1820) iklädd vit klänning med pälsmantel och spjut i handen, framställd som jaktens gudinna Diana - midjebild Olja på duk, 67 x 52 cm. Efter pastell av Gustaf Lundberg Förgylld och bronserad originalram i rokoko Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:550, jämför replik på Leufsta, SPA 1919:169, samt omvänd variant på Strömsberg, SPA 1919:773 PROVENIENS Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, katalognr 1975 därefter i svensk privatsamling LITTERATUR Slott och herresäten i Sverige, Närke och Västmanland, Malmö 1969, omnämnd sidan 297 Merit Laine och Carolina Brown: Gustaf Lundberg Nationalmuseum, Stockholm 2006, jämför varianter på Diana-temat samt text sidan 182ff Friherrinnan Charlotte De Geer var dotter till friherre Charles De Geer af Leufsta och hans maka Catharina Charlotta Ribbing af Zernava. Hon gifte sig 1765 med generallöjtnanten friherre Anders Rudolf Du Rietz af Hedensberg

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1335
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1335
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407