Auktionsarchiv: Los-Nr. 1869

Ivar Arosenius, Inomhus

Fine Art & Antiques
04.06.2013 - 06.06.2013
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 4.556 $ - 6.075 $
Zuschlagspreis:
80.000 SEK
ca. 12.151 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1869

Ivar Arosenius, Inomhus

Fine Art & Antiques
04.06.2013 - 06.06.2013
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 4.556 $ - 6.075 $
Zuschlagspreis:
80.000 SEK
ca. 12.151 $

IVAR AROSENIUS 1878-1909 Inomhus Signerad och daterad IA -05. Akvarell på papper, 15 x 20 cm. PROVENIENS: Fröken Eva Arosenius Bukowski Auktioner, Internationella, auktion 479, våren 1991, katalognr 2 UTSTÄLLD: Minnesutställning öfver Ivar Arosenius Konstakademien, Stockholm 1909, katalognr 239 Ivar Arosenius utställning, Finlands Konstakademi, Ateneum, Helsingfors 1926, katalognr 184 Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstförening, Konsthallen, Göteborg 1927, katalognr 188 LITTERATUR: Karl Asplund: Ivar Arosenius SAK publikation 1928, avbildad sidan 169, fig. 87 Karl Asplund skriver om bilden i sin konstnärsbiografi över Ivar Arosenius från 1928: "Akvarellen Inomhus från 1905 är ett rent svensk version av samma miljö (lastens), och det säges, att den har mycket väl träffat tids- och lokalkolorit från en nu försvunnen plysch- och punschtid. Det är en rent realistisk skildring."

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1869
04.06.2013 - 06.06.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1869
04.06.2013 - 06.06.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407