Auktionsarchiv: Los-Nr. 6169

Hermelins kartor över Sverige i kassetter

Schätzpreis
12.000 SEK - 15.000 SEK
ca. 1.411 $ - 1.764 $
Zuschlagspreis:
18.000 SEK
ca. 2.117 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 6169

Schätzpreis
12.000 SEK - 15.000 SEK
ca. 1.411 $ - 1.764 $
Zuschlagspreis:
18.000 SEK
ca. 2.117 $

HERMELINS KARTOR I FINA KASSETTER (3). "Suède par Hermelin. I-III" (text på kassetternas ryggar). (3). Samling omfattande 24 kartor över Sverige mellan åren ca 1796-1818, av S. G. Hermelin och C. P. Hällström m.fl., graverade, kolorerade, skurna och uppfodrade på linne. Delvis fläckade, småskador i vikningen, 1 karta med en del loss. I tre samtida kassetter av grön polerad kalv, något nötta, delvis förgyllda ramar, röda titeletiketter, också med handskrivna blekta innehållsförteckningar monterade under titeletiketterna. 3 kassetter med 24 blad. Omfattar: Karta öfver Sverige och Norrige (1815); Upsala höfdingedöme (1801); Stockholms höfdingedöme (1802); Nyköpings höfdingedöme (1804); Örebro höfdingedöme (1803); Skaraborgs höfdingedöme (1807); Stora Kopparberg (1800); Kopparberg, Säter, Näsgårds och Wästra Bergslagens fögderier (1800); Gotland (1805); Wästerås höfdingedöme (1800); Karta öfver Östergötland (1810); Jönköpings, Kronobergs och Bleking höfdingedömen (1809); Karta öfver Kalmar län och Öland (1818); Carlstads höfdeingedöme eller Wermeland (1808, båda bladen); Elfsborgs höfdingedöme (1808); Göteborgs och Bohus läns höfdingedöme (1806); Halmstads höfdingedöme eller Halland (1807); Skåne (1812, båda bladen); Gästrikland och Hellsingland (1796); Charta öfver Ångermanland. Medelpad och Jämtland (1797); Herjeådalen (1797); Wästerbottn och Svenske Lappmarcken (1796); Charta öfver Luleå Lappmark samt Luleå, Råneå, Öfver och Nederkalix socknar uti Westerbottens höfdingedöme (1801); Wäg-karta öfver norra delen af Sverige samt Norrige (1806); Bonarps och Ljungby hedar (odaterad, litograferat av C. Müller . Foto.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6169
15.12.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6169
15.12.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407