troligen 1800-tal, famille verte, utanpå heltäckande polykrom emaljdekor med drake, tupp och fiskar, invändigt polykrom dekor av guldfiskar bland sjögräs, höjd 34, diameter 40 (lagad undertill med invändiga zinkor, glasyrslitage/mistor från tillverkningen, invändigt bruksslitage i botten)