Auction 19.05.2019

AUKTIONSKAMMAREN I VÄTTERBYGDEN
Lillgatan 28
55451 Jönköping
Schweden
[email protected] · +46 (0)36 351460

Datum der Auktion: 19.05.2019

Zurück

Bild
Skulptur Kina antik

i form av manshuvud, träskuret med tunt ytskikt i lera, ställning i svärtat järnsmide av modern tillverkning medföljer, höjd 47 (smärre slitage/ krackelyrer

Los #: 1

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Henry Schouten 1857-1927

oljemålning på duk, landskap med kor, signerad, 80x100

Los #: 2

Schätzpreis: 5.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Carl-Harry Stålhane Rörstrand

golvvas "Hjorttunga", stengods grön glasyr, bukig form, unik signerad Stålhane -47 Sverige Hjorttungan, höjd 59 (fotringen med obetydliga tillverkningsdefekter, fläckar i glasyren efter tillverkningen

Los #: 3

Schätzpreis: 4.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Skrivbord rokoko 1700-tal

troligen Frankrike, svärtat, sargen med låda, nyckelskylt och draghandtag av förgylld mässing, svängda ben, profilerad skiva, höjd 73, bredd 124, djup 72

Los #: 4

Schätzpreis: 10.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Kompass gustaviansk

sent 1700-tal, trä med handkolorerad kopparstick på papper med girlander och äggstav, ovansida med förteckning över städer i europa, kompassnål av slipat stål och mässing, 7x5

Los #: 5

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
H. Grade 18/1900-tal

oljemålning på pannå, "spielgenossen", rumsinteriör med hundar och katt, signerad, 26x31

Los #: 6

Schätzpreis: 2.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Nattljusstakar 1 par senempir silver

Lars Larson & Co Göteborg 1857, snäckformad botten, hänkel i form av slingrande orm, vikt 108 gram, höjd 6, bredd 10

Los #: 7

Schätzpreis: 1.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Ljusring empir tidigt 1800-tal

stomme i mässing, för sju ljus, sex ljusarmar i form av delfiner samt ett sparljus, olikformade fasettslipade prismor, höjd 100, diameter 90

Los #: 8

Schätzpreis: 8.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Isaac Grünewald 1889-1946

oljemålning på pannå, blomsterstilleben med amaryllis, signerad, 55x46

Los #: 9

Schätzpreis: 40.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Berndt Friberg (1899-1981)

vas stengods, ljusblå harpälsglasyr, signerad Gustavsberg Studio 1960, höjd 23 (mindre märken

Los #: 10

Schätzpreis: 3.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Porträtt av Svenska regenter sent 1700-tal/c.1800

8 stycken, oljemålningar på papperspannå, Gustav Vasa, Erik XIV, Johan III, Sigismund, Karl IX, Kristina, Karl X, Karl XI, samtida förgyllda ramar, rammått 19,5x24, bildmått 16x21 (obetydliga skrapmärken samt en med obetydligt färgbortfall samt 3 med smärre hörnskador

Los #: 11

Schätzpreis: 15.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Spegel empir 1800-talets första hälft

signerad Johan Petter Holmberg (1780-1831), dekor av solfjäder och lejonmaskaroner, förgylld med bladguld och slagmetall, Stockholms Hallstämpel samt stämpelsignatur JP Holmberg, 94x53

Los #: 12

Schätzpreis: 2.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Tyra Lundgren 1897-1979

skulptur, fågelunge, chamotterat stengods, polykrom glasyr, på stensockel, osignerad, höjd 11

Los #: 13

Schätzpreis: 5.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
ROLEX Oyster Perpetual Datejust

armbandsur diameter 26 m.m. stål/guld, automatisk, safirglas, datum, viklås, fungerar, närmast oanvänd

Los #: 14

Schätzpreis: 12.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Moped Victoria Avanti 1956/57

körklar, utställd på motormässan Elmia 2019, höjd 90, längd 178 (nippel släppt vid frikoppling

Los #: 15

Schätzpreis: 20.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Vicke Lindstrand

vas "Vinter" Kosta, hyttarbete 1950-tal, något blåtonat klarglas med svartvita träsiluetter i underfångsteknik, signerad LH och numrerad 1802, höjd 19, bredd 12 (obetydliga invändiga märken efter tillverkningen samt ytterst obetydliga skrapmärken

Los #: 16

Schätzpreis: 10.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
August Hagborg 1852-1921

oljemålning på duk, skördearbete i Bretagne, signerad, 73x111 (duken med obetydliga nålhål, smärre reva

Los #: 17

Schätzpreis: 15.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Träskulptur barock

Sydeuropa 1600-tal, föreställande kvinnligt helgon i tårar, höjd 28(smärre skador/torksprickor

Los #: 18

Schätzpreis: 2.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Carl Kylberg 1878-1952

akvarell, kvinnofigurer i landskap, dagermått 27x36, atergo anteckningar, av konstnären egenhändigt utförd ram (56x61), proveniens: Galerie Moderne Stockholm, inköpt av gymnastikdirektör Gudrun Lund, Aledal Bankeryd senare i arv till nuvarande ägare, inköpskvitto från 1954 medföljer

Los #: 19

Schätzpreis: 15.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Otto Schulz

fåtölj 1940/50-tal, djuphäftad rygg, blommig tygklädsel, lös sittdyna, pärlspik av mässing, ben i betsat lövträ

Los #: 20

Schätzpreis: 8.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Bertil Vallien f. 1938

skulptur, sandgjuten, "Map/karta" med inneslutna polykroma symboler och figurer, monterad i ställning av järnsmide, limmad på glasfiberlist, signerad, B. Vallien UNIQUE, 76,5x63 exklusive list och ställning (tillverkningsspricka på vänster sida som åtföljes av sprickbildning genom drygt halva

Los #: 21

Schätzpreis: 30.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Casoletter 1 par Louis XVI-stil

1800-tal, brons med spår av förgyllning, urna med dekor av bockhuvuden och girlander, på kvadratisk fotplatta, höjd 23

Los #: 22

Schätzpreis: 2.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Urna med lock

troligen Kina antik, bränt lergods, höjd 19

Los #: 23

Schätzpreis: 800 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Ring 18k vitguld

med äldre briljantslipade diamanter i rosettfattning ca. 0,50ct. svenska stämplar 1968, vikt 4,0 gram, storlek 16,5-17/52-53

Los #: 24

Schätzpreis: 3.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Kandelabrar 1 par empirstil

Louis Philippe Frankrike 1800-tal, brännförgylld och brunpatinerad brons, ljusarmar i form av ymnighetshorn uppburna av bevingad kvinnogestalt på klot, för vardera fyra ljus, höjd 68 (obetydligt bruksslitage

Los #: 25

Schätzpreis: 20.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Donald Baechler f.1950

Amerika, akvarell och collage, utan titel, monogramsignerad -88, bladmått 29x39

Los #: 26

Schätzpreis: 25.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Matta Täbritz figural

mönster av de fyra årstiderna, 268x181

Los #: 27

Schätzpreis: 6.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Ljusstakar 1 par c.1800

sengustavianska Stockholmsarbeten i Fredrik Rungs art, brons med spår av förgyllning och carraramarmor, ljuspiporna uppburna av stående kvinnogestaleter, höjd 28 (fotplattor med enstaka smärre nagg, under ena ljuspipan lagat bräckage

Los #: 28

Schätzpreis: 5.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Bordsspegel 1900-talets andra hälft

mässing, tvåsidigt spegelglas varav ett smärre konkavt, etikettmärkt made in Germany, höjd 41 (smärre slitage

Los #: 29

Schätzpreis: 800 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Samuel Edmund Waller England 1850-1903

oljemålning på duk, "Brush and comb", atergo etiketter, signerad -96, 53x38

Los #: 30

Schätzpreis: 7.000 SEK

Datum: 19.05.2019