Auction 19.05.2019

AUKTIONSKAMMAREN I VÄTTERBYGDEN
Lillgatan 28
55451 Jönköping
Schweden
[email protected] · +46 (0)36 351460

Datum der Auktion: 19.05.2019

Zurück

Bild
Skrivbord rokoko 1700-tal

troligen Frankrike, svärtat, sargen med låda, nyckelskylt och draghandtag av förgylld mässing, svängda ben, profilerad skiva, höjd 73, bredd 124, djup 72

Los #: 4

Schätzpreis: 10.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Bertil Vallien f. 1938

skulptur, sandgjuten, "Map/karta" med inneslutna polykroma symboler och figurer, monterad i ställning av järnsmide, limmad på glasfiberlist, signerad, B. Vallien UNIQUE, 76,5x63 exklusive list och ställning (tillverkningsspricka på vänster sida som åtföljes av sprickbildning genom drygt halva

Los #: 21

Schätzpreis: 30.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Donald Baechler f.1950

Amerika, akvarell och collage, utan titel, monogramsignerad -88, bladmått 29x39

Los #: 26

Schätzpreis: 25.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Uppläggningsfat tenn rokoko

Norrköping möjligen Claes Eric Heland (1776-1784) , konturerat brätte, ovalt, 38x28 (något anlupet, smärre förstärkningar på baksidan vid skålning-brätte

Los #: 38

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Nattljusstake sengustaviansk c. 1800

brännförgylld brons och mässing, höj och vändbar ljushållare, oval sockel i vit marmor med ornamentik i form av sittande hund, höjd 32, bredd 13

Los #: 43

Schätzpreis: 4.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Terrin med lock tenn rokoko

Karlskrona 1777 möjligen Johan Henrik Bodecker, ledade hänklar fästa vid rocailler, höjd 20, bredd 29x16 (fotring med smärre äldre lagning/förstärkning

Los #: 57

Schätzpreis: 6.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Bordslystrar 1 par Louis XVI-stil

c. 1900, slipad glasobelisk samt fasettslipade olikformade prismor varav några röktonade, somliga prismor av äldre datum, kvadratisk fotplatta, vit marmor samt ornamenterad mässing, krönade månskära, höjd 47

Los #: 79

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Bernt Ringqvist 1917-1966

oljemålning på duk, stilleben med ros, monogramsignerad -43, 55x46 (duken med obetydligt hål

Los #: 134

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Stolar 4 stycken c. 1800

gustavianska Lindomearbeten, genombrutna ryggbrickor med spjälverk och lotus, kopplade ben, fast stoppad sits, höjd 88/46 (förstärkningar, smärre dekorelement saknas, en spjäla lagad och felvänd

Los #: 191

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Brödkorg empir 1800-talets första hälft

bemålad med förgylld dekor, 35x22 (slitage

Los #: 211

Schätzpreis: 1.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Begravningsminiatyrer 2 stycken siluetter

empir troligen Finland, profilporträtt i tunt svart papper, föreställande AG Almberg och Alb. CG Almberg d. 16 juni 1826, bemålad och förgylld bård, ram med vävd "guldbård", 11x11 (2

Los #: 230

Schätzpreis: 1.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Inga Bursell f.1935

oljemålning på duk, "Mina katter och jag...", signerad, 65x54

Los #: 336

Schätzpreis: 1.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Dryckeskanna tenn

Johan Carl Hagman Vimmerby 1847, ornerade kulfötter, svängd hänkel och tumgreppsknopp i form av janushuvud, lockplakett, höjd 19 (smärre ojämnheter

Los #: 414

Schätzpreis: 1.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Bägare silver

Johan Schmitt Kristianstad (1763-1785) godronnerad fotring, vågbandsdekor, livet med fräcklad dekor, vikt 69 gram, höjd 9, diameter 7,5

Los #: 415

Schätzpreis: 1.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Miniatyrer 2 stycken 1800-tal

gravyrer, profil porträtt, en mässing/glas varav en i svärtat trä, 13x13, diameter 11,5

Los #: 572

Schätzpreis: 800 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
K-G Holmberg 1916-1964

oljemålning på duk, segelbåtar på hav, signerad 1947, 80x110

Los #: 576

Schätzpreis: 3.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Figuriner 2 stycken samt fragment

Kina antika, bemålat/patinerad lergods (smärre avslag/slitage) höjd 7-37

Los #: 602

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Möbelbeslag 50 stycken 1700-tal

barock, rokoko samt Louis XVI, patinerad samt förgylld brons och mässing (enstaka smärre skador

Los #: 640

Schätzpreis: 1.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Möbelbeslag 10 stycken

barock 1700-tal, draghandtag 4+6, patinerad mässing, längd 13/10

Los #: 641

Schätzpreis: 800 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Gösta Månsson 1924-2009

oljemålning på duk, "Norreport Visby", signerad även atergo, 38x46

Los #: 643

Schätzpreis: 1.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Dolce & Gabbana damarmbandsur Time

quartz, stål, integrerad originallänk med infattade stenar, svart urtavla märkt D&G, extra länkar medföljer, originalbox samt värdehandlingar

Los #: 651

Schätzpreis: 1.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Skulptur Kina antik

i form av manshuvud, träskuret med tunt ytskikt i lera, ställning i svärtat järnsmide av modern tillverkning medföljer, höjd 47 (smärre slitage/ krackelyrer

Los #: 1

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Henry Schouten 1857-1927

oljemålning på duk, landskap med kor, signerad, 80x100

Los #: 2

Schätzpreis: 5.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Carl-Harry Stålhane Rörstrand

golvvas "Hjorttunga", stengods grön glasyr, bukig form, unik signerad Stålhane -47 Sverige Hjorttungan, höjd 59 (fotringen med obetydliga tillverkningsdefekter, fläckar i glasyren efter tillverkningen

Los #: 3

Schätzpreis: 4.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Kompass gustaviansk

sent 1700-tal, trä med handkolorerad kopparstick på papper med girlander och äggstav, ovansida med förteckning över städer i europa, kompassnål av slipat stål och mässing, 7x5

Los #: 5

Schätzpreis: 2.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
H. Grade 18/1900-tal

oljemålning på pannå, "spielgenossen", rumsinteriör med hundar och katt, signerad, 26x31

Los #: 6

Schätzpreis: 2.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Nattljusstakar 1 par senempir silver

Lars Larson & Co Göteborg 1857, snäckformad botten, hänkel i form av slingrande orm, vikt 108 gram, höjd 6, bredd 10

Los #: 7

Schätzpreis: 1.500 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Ljusring empir tidigt 1800-tal

stomme i mässing, för sju ljus, sex ljusarmar i form av delfiner samt ett sparljus, olikformade fasettslipade prismor, höjd 100, diameter 90

Los #: 8

Schätzpreis: 8.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Isaac Grünewald 1889-1946

oljemålning på pannå, blomsterstilleben med amaryllis, signerad, 55x46

Los #: 9

Schätzpreis: 40.000 SEK

Datum: 19.05.2019

Bild
Berndt Friberg (1899-1981)

vas stengods, ljusblå harpälsglasyr, signerad Gustavsberg Studio 1960, höjd 23 (mindre märken

Los #: 10

Schätzpreis: 3.000 SEK

Datum: 19.05.2019