ESKO MÄNNIKKÖ Finland, född 1959 Savukoski Signerad, daterad och numrerad på baksidan Esko Männikkö 1994, print 1995, T.p. l'a 4/20. C-print, 33,5 x 48 cm. Signed, dated and numbered verso. C-print. PROVENIENS Galerie Nordenhake, Stockholm Esko Männikkö Född 1959 i Pudasjärvi, Finland Esko Männikkö är en av Finlands mest framgångsrika och högaktuella fotografer. 2008 belönades han med det prestigefulla Deutsche Börse Photography Prize, en av de finaste utmärkelserna som delas ut i den internationella fotografivärlden. Männikkö har koncentrerat sitt konstnärskap till vardagliga motiv, till människor i samhällets utkant. Han intresserar sig för de miljöer, människor och djur han porträtterar, och fotograferar endast människor han själv knyter an till och tycker om. Männikkö porträtterar Finland, ett Finland som påminner om någonting exotiskt, annorlunda och exklusivt. Det är en värld långt från dagens industrialiserade, internetbaserade och stressade tillvaro. Det är en värld där tid och rum står stilla, där naturen och dess omgivningar får tala sitt eget språk. Djuren är ett återkommande tema i Männikkös bilder. Ofta finner vi dem fotograferade i ett nära perspektiv, som betraktare kommer vi nästan in under skinnet. Det är inte en bild av en fågel, det är en bild av just den fågeln, ett porträtt av en individ.