DAVID SVENSSON född 1973 Me Myself and I Signerad, daterad och numrerad på baksidan David Svensson 2006 1/15. Billack på aluminium, 30 x 58,5 cm. Signed, dated and numbered verso. Car lacquer on aluminium. UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 David Svensson Född 1973 i Skillingaryd David Svensson är rumsligheternas konstnär. Arkitekturen och rummet tillåts och inbjuds till ett samspel med konstverken. Rummet och objekten blir varandras komplement, men även självklara attribut. Konstverken förstärker rummet, de förhöjer, förnyar och visar oss möjligheter vi inte visste fanns. Auktionens tre verk är alla svarta, högblanka rumsliga attribut. Den högblanka ytan och verkens olika former och vinklar, såväl konvexa som konkava och kantiga, visar tydligt hur inte bara rummet utan även vi själva spelar en självklar roll i skådespelet.