Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Den översta lådan med två små lådor. Signerad med bläck i liten låda till vänster "And: Lundelius Stockholm". Med Stockholms hallstämpel 17??. Längd 68, bredd 47, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
A late Gustavian commode by A Lundelius (master in Stockholm 1778-1823).
Mahogany veneer. Brass fittings. Gray limestone top. Three drawers, the top drawers with two smaller drawers. Signed. Key included. Length 68, width 47, height 85 cm.