Auktionsarchiv: Los-Nr. 2152

Bruno Liljefors

Schätzpreis
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2152

Bruno Liljefors

Schätzpreis
Zuschlagspreis:

BRUNO LILJEFORS 1860-1939 Landskap i aftonstämning med räv och sjöfåglar Signerad och daterad Bruno Liljefors -89. Olja på duk, 137,5 x 99 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären av professor Otto Lagercrantz och hans hustru konstnärinnan Siri Elise, född Magnus därefter i arv till sonen professor Carl Lagercrantz, Göteborg UTSTÄLLD Bruno Liljefors - En privat samling, Åmells Konsthandel, Stockholm 1990, katalognr 21 Som skildrare av naturen med alla dess årstider saknar Bruno Liljefors sin like i vårt land, även internationellt sett tillhör han en av de allra förnämsta genom tiderna. Han såg naturen som en sammanhängande helhet och med sin osvikliga kunskap kunde han därför också avskärma scenen och måla ett utsnitt som med sitt liv och med sina accentuerade detaljer blev en oerhört rik värld av både flora och fauna. På 1880-talet söker Liljefors det stora i det lilla. Han betraktar in i minsta detalj uppsalaslätternas myller av fåglar, insekter, katter och rävar i vegetationen. Naturen blir så påtaglig, allt blir så nära och en ny värld öppnar sig för den envetne och mottaglige betraktaren. Men denna vrå av naturen är naturligtvis inte isolerad, den ingår i ett större sammanhang. Ofta när Bruno Liljefors på sitt geniala sätt tolkar naturen, är det händelser utanför bilden som ger åskådaren en alldeles speciell känsla att få vara med i konstnärens egna upplevelser av djur och natur. Det är i Liljefors lidelsefulla engagemang som man klart kan uppleva denna fascinerande värld. Bruno Liljefors hade tidigt gått ifrån samtidens sätt att framställa djur i natur. Det gängse manéret var att återge dem som vore de uppstoppade. Här framställer konstnären mycket realistiskt ändernas flykt undan den lystna räven. Liljefors var fascinerad av räven som ett intelligent och vigt rovdjur. Här är det fransk elegans parat med japanskt raffinemang som kännetecknar skildringen av djuret som med glimmande ögon förföljer gräsänderna vid åkanten. Det är den snabba uppfattningen av rörelser, fixeringen av skärpan till en väsentlig punkt i bilden medan det övriga lämnas mer eller mindre oskarpt, som Liljefors anses ha tillängnat sig från den japanska konsten. Bruno Liljefors var jägare och naturmänniska. Detta visar sig framför allt i hans sätt att återge varje djur, vare sig de är tama eller vilda, i sin absolut riktiga miljö. Liljefors försvarade förvisso rätten att jaga men hyste avsky för urskillningslöst slaktande till ingen nytta. Han kunde vara mycket känslosam då han skötte om skadade eller övergivna djur eller ansträngde sig att skydda fågelbon med ungar som var i fara. Han blev rörd när en rädd liten rävunge sökte skydd innanför hans skjorta. I De vildas rike läser vi: "En man har upplevat något - en sak han sett - och han vill återge det i bild. Han vill ha så mycket påfallande verklighet som möjligt av det upplevda och griper till färg och duk såsom givande bästa möjligheterna för ändamålet." Så instämmer man gärna med Georg Nordensvans karaktäristik av Bruno Liljefors målningar från denna tid: "...juveler av smekande prakt, man kan tveka huruvida man sett en så vacker sammanflytande färgskala inom en så liten rymd och man kan tvivla på sannolikheten därav".

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2152

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2152