Grupp bestående av sex figurer samt måttstock. Samtliga figurer signerade Axel Petersson och daterade 1914 samt stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn". Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 23,5-38 cm.
"Beväringsmönstring" (The Enrollment Act), (7).
Group comprising of six figures and a rule. All figures signed Axel Petersson and dated 1914, also all stamp signed Axel Petersson "Döderhultarn". Carved and partly painted wood. Height 23.5-38 cm.