Auktionsarchiv: Los-Nr. 28

ANDERS SLETVOLD MOE, född 1978, 60 lines

Schätzpreis
12.000 SEK - 15.000 SEK
ca. 1.700 $ - 2.125 $
Zuschlagspreis:
17.000 SEK
ca. 2.408 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 28

Schätzpreis
12.000 SEK - 15.000 SEK
ca. 1.700 $ - 2.125 $
Zuschlagspreis:
17.000 SEK
ca. 2.408 $

ANDERS SLETVOLD MOE född 1978 60 lines Signerad och daterad på baksidan Anders Sletvold Moe 2006. Akryl på pannå, 23,5 x 107 cm. Signed and dated verso. Acrylic on panel. UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Anders Sletvold Moe Född 1978 i Steinkjer, Norge Anders Sletvold Moe arbetar såväl arkitektoniskt som minimalistiskt och illusionistiskt. Sedan examen från Malmö Konsthögskola 2006 har han hunnit med många utställningar och ofta har verken som skapats varit just platsspecifika. I många verk finner vi en direkt konsthistorisk koppling, exempelvis hos auktionens Untitled (to Dan Flavin . Här har konstnären genom att måla med skarp neonfärg på målningens ovansida skapat en illusion av att verket är upplyst från baksidan, som av ett lysrör. Den legendariska minimalistiska skulptören Dan Flavin arbetade just med fluorescerande ljusanordningar, vilka gjorde honom till en av minimalismens främsta skulptörer.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 28
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 28
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407