ALVAR AALTO klädskåp, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland, 1930-tal, formivet för Paimio Sanatorium 1932-33, vitmålat, svängd dörr, bakom dörren hyllor samt hängare i metall, höjd 200, bredd 79 cm; renoverat, smärre slitage, nyckeln HISTORIK: Alvar Aalto (1898-1976), finsk arkitekt och formgivare. En av hans viktigaste verk var sanatoriet i Paimio som invigdes sommaren 1933. Till Paimiosanatoriet specialritade Aalto möbler som sängar, vilstolar och behandlingsbord i stålrör, konventionella stapelstolar, dels "Paimiostolen" med tillhörande litet bord och slutligen ett klädskåp. LITTERATUR: Alvar & Aino Aalto design, Collection Bischofsberger, Thomas Kellein, Bielefeld 2004, bild sid. 67.