Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407

Datum der Auktion: 04.05.2010

Zurück

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK. "Schatullskrivbord", Svenskt Tenn, modellnummer 1022, formgivet 1940, mahogny med skiva i valnöt, tre lådor, draghandtag i mässing, höjd 72, 128 x 60 cm; smärre slitage PROVENIENS: Utrikesdepartementet

Los #: 301

Schätzpreis: 18.000 SEK - 20.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, soffbord, Svenskt Tenn, modellnummer 1057, underrede i valnöt, oregelbunden skiva av almrot, brännmärkt Josef Frank SVENSKT TENN, höjd 56 cm, ca 90 x 90 cm

Los #: 302

Schätzpreis: 12.000 SEK - 15.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, karmstol, Svenskt Tenn, modellnummer 695, mahogny, brun skinnklädsel med pärlspikning, höjd 86 cm; smärre slitage

Los #: 303

Schätzpreis: 4.000 SEK - 5.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, karmstolar, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 508, mahogny, klädda i "Teheran", höjd 75 cm; ryggkuddar saknas

Los #: 304

Schätzpreis: 6.000 SEK - 8.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, " Flora ", commode, Svenskt Tenn, modelnumber 1050, mahogany, 3 drawers, covered with illustrations from C.A.M. Lindmans Northern Flora. Height 75 cm, 134 x 44 cm; slightly worn

Los #: 305

Schätzpreis: 80.000 SEK - 100.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, soffa, Svenskt Tenn, modellnummer 568, tresitsig, klädd i "Vägen" vit, höjd 78, längd 180 cm; slitage, mindre skador

Los #: 306

Schätzpreis: 10.000 SEK - 12.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, bokhyllor, 4 sektioner, Svenskt Tenn, modellnummer 2112, valnöt, nederdel med skåp, överdel med hyllor, höjd 176, vardera 100 x 45 cm; slitage, mindre skador PROVENIENS: Utrikesdepartementet

Los #: 307

Schätzpreis: 25.000 SEK - 30.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, bokhyllor/sideboard, 2 st., Svenskt Tenn, modellnummer 1142, mahogny, sargen med 4 lådor, en överdel med skåp, tre med hyllor, draghandtag i mässing, höjd 130, vardera 200 x 49 cm; mindre slitage PROVENIENS: Utrikesdepartementet

Los #: 308

Schätzpreis: 15.000 SEK - 18.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, bokhylla med vitrinskåp och byrå, Svenskt Tenn, modellnummer 2112, mahogny, överdelen med vitrinskåp och hyllor, underdelen med 6 lådor, draghandtag i mässing, höjd 210, 100 x 45 cm; slitage, ett draghandtag saknas

Los #: 309

Schätzpreis: 8.000 SEK - 10.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, nattduksbord, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 914, mahogny, i sargen låda, draghandtag i mässing, höjd 55, 65 x 40 cm; smärre skador

Los #: 310

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, soffa, Svenskt Tenn, modellnummer 703, tresitsig, klädd i "Vägen" röd, höjd 78, längd 180 cm; slitage, mindre skador

Los #: 311

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, karmstolar, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 695, mahogny, klädda i "Mille Fleurs", höjd 86 cm; mindre skador och en lagning

Los #: 312

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, "Diplomat", soffbord, Svenskt Tenn, formgivet 1949, modellnummer 2073, körsbär, höjd 48, 105 x 105 cm

Los #: 313

Schätzpreis: 15.000 SEK - 20.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, pall, Svenskt Tenn, modellnummer 902, formgiven 1937, mahogny, sits med grön skinnklädsel, pärlspikning, höjd 40, 50 x 50 cm; slitage

Los #: 314

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, sideboard, Svenskt Tenn, modellnummer 648, körsbär, brännmärkt Josef Frank Svenskt Tenn , höjd 72, 200 x 50 cm

Los #: 315

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, biblioteksbord, Svenskt Tenn, modellnummer 2117, formgivet 1951, valnöt, höjd 75, 180 x 55 cm

Los #: 316

Schätzpreis: 20.000 SEK - 25.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2466, mässing samt lackerad i orange, veckad vit skärm, märkt SVENSKT TENN 2466, höjd med skärm 70 cm

Los #: 317

Schätzpreis: 3.000 SEK - 4.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2434, mässing samt lackerad i grönt, ställbar, ljus skärm, höjd 51 cm; något sned PROVENIENS: Utrikesdepartementet

Los #: 318

Schätzpreis: 2.500 SEK - 3.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, dagbädd, Svenskt Tenn, modellnummer 2145, formgiven 1951, mahogny och rotting, stoppad dyna i ljusblått tyg, höjd 70 cm, längd 185 cm

Los #: 319

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, "Diplomat", soffbord, Svenskt Tenn, formgivet 1949, modellnummer 2073, mahogny, höjd 48, 105 x 105 cm; mindre slitage PROVENIENS: Utrikesdepartementet

Los #: 320

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, matbord, Svenskt Tenn, modellnummer 771, fyrdelad centalfot i mahogny, skiva i valnöt med smal intarsiakant, 3 iläggsskivor, höjd 72, diameter 130 cm, skivorna vardera 50 cm; mindre slitage

Los #: 321

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, stolar, 12 st., Svenskt Tenn, alm, sitsar klädda i rött tyg, höjd 82 cm; smärre slitage

Los #: 322

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, golvlampa, Svenskt Tenn, modellnummer 1842, formgiven 1932, grönlackerad, skärm klädd i "Manhattan", höj/sänkbar, max höjd 150 cm

Los #: 323

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, golvlampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2564, mässing samt delvis svartlackerad, grönlackerad metallskärm, märkt SVENSKT TENN TYP 2564, höjd 163 cm; slitage

Los #: 324

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, golvlampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2564, mässing samt delvis svartlackerad, grönlackerad metallskärm, märkt SVENSKT TENN TYP 2564, höjd 164 cm; slitage, repor

Los #: 325

Datum: 04.05.2010

Bild
Josef Frank

JOSEF FRANK, bordsuppsats, Svenskt Tenn, glas, mittpelare i tenn och mässing, höjd 35,5 cm LITTERATUR: Estrid Ericson, Orkidé i vinterlandet, Monica Boman m fl., Borås 2000, bild sid. 83

Los #: 329

Datum: 04.05.2010

Bild
Svenskt Tenn

SVENSKT TENN, spegel, ram klädd i tyg med dekor av murgröna, 54,5 x 54,5 cm

Los #: 330

Datum: 04.05.2010

Bild
Anna Petrus

ANNA PETRUS, vas, Svenskt Tenn, tenn, Stockholm 1993, reliefdekor av ansikten, signerad A. Petrus samt stämplad med änglamärket Svenskt tenn T 10, höjd 17,5 cm

Los #: 331

Schätzpreis: 5.000 SEK - 6.000 SEK

Datum: 04.05.2010

Bild
Spegel

SPEGEL, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926, tenn, upptill fris i relief med dekor av djur i bakgrunden samt hus, stämpad med änglamärket Z7, 61 x 38 cm

Los #: 332

Datum: 04.05.2010

Bild
Estrid Ericson

ESTRID ERICSON, "Kinesisk hind", Svenskt Tenn, Stockholm, tenn, höjd 19 cm Historik: Estrid Ericson tog upp skulpturen i produktion efter förlaga av en hind i brons från Ming-perioden

Los #: 333

Datum: 04.05.2010