ÅKE GÖRANSSON 1902-1942 Pojke i rött och blått Stämpelsignerad Åke G. Olja på duk fäst på pannå, 49 x 39,5 cm PROVENIENS Gösta Stenmans samling Gösta Stenmans dotter Ulla Fock Svensk privatsamling UTSTÄLLD Göteborgs konstmuseum, Åke Göransson, 11/5-21/8 1977, katalognummer 85 Kalmar konstmuseum (Konstcentrum sydost) LITTERATUR Björn Axlund: Färgformen - Åke Göranssons liv och konst, Stockholm 2002, upptagen som nr 177 i Catalogue Raisonné