Auktionsarchiv: Los-Nr. 291

Åke Göransson, Litet landskap med lada

Schätzpreis
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 291

Schätzpreis
Zuschlagspreis:

ÅKE GÖRANSSON 1902-1942 Litet landskap med lada Stämpelsignerad Åke G. Olja på duk fäst på pannå, 25 x 26 cm. Utförd 1925/27. Intygad på baksidan av Arne Stubelius UTSTÄLLD Modern konst i hemmiljö, Stockholm 1941, katalognr 36 Konsthallen, Göteborg 1942, katalognr 42 Stenmans, Stockholm 1944, katalognr 24 Stenmans, Stockholm 1957, katalognr 19 Åke Göransson, Göteborgs konstmuseum, Varbergs museum, Norrköpings Konstmuseum, 1977, katalognr 17 Åke Göransson, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1977- 78, katalognr 19 LITTERATUR Björn Axlund: Färgformen - Åke Göranssons liv och konst, 2002, upptagen som nummer 57 i Catalogue Raisonné på sidan 180

Auktionsarchiv: Los-Nr. 291

Auktionsarchiv: Los-Nr. 291