Auktionsarchiv: Los-Nr. 50

Wlodzimierz Bartoszewicz (1899 - 1983)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
2.200 PLN
ca. 726 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 50

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
2.200 PLN
ca. 726 $

Wlodzimierz Bartoszewicz (1899 - 1983) Widok z Paryża, 1968 r. akwarela/papier, 33,5 x 49 cm (w świetle passe - partout) sygnowany i datowany p.d.: ' W. Bartoszewicz | Paris V - 1968' W 1923 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Poznańskiego i tego samego roku rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczył się malarstwa w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego oraz grafiki u Władysława Skoczylasa i Edmunda Bartłomiejczyka. Był współzałożycielem i prezesem powstałej w 1929 roku czternastoosobowej grupy „Szkoła Warszawska”, do której m.in. należeli Eugeniusz Arct, Teresa Roszkowska, Michał Bylina, Wacław Palessa, Jadwiga Przeradzka, bracia Menasze i Efraim Seidenbeutlowie. Pierwsza wystawa „Szkoły Warszawskiej” miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w roku 1930. Później brał udział we wszystkich wystawach grupy w kraju i zagranicą. Wystawiał też w Salonach Zachęty, IPS-u i Bloku ZAP, a w 1936 roku uczestniczył w wystawie w Berlinie. Był współzałożycielem stowarzyszenia „Ars Christiana”. Po II wojnie światowej organizował życie kulturalne w Kielcach, inicjując powstanie szeregu placówek kulturalnych. W roku 1948 zamieszkał w Poznaniu. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym (polichromie kościołów w Wielkopolsce i na Starym Rynku w Poznaniu), rysunkiem i ilustracjami książkowymi. Jest autorem książki poświęconej artystom z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych „Buda na Powiślu” (wyd.1966 r.). Estymacja: 2 500 - 3 500

Auktionsarchiv: Los-Nr. 50
24.04.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 50
24.04.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600