Auktionsarchiv: Los-Nr. 2

Wilhelm Sasnal (b. 1972)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
90.000 PLN
ca. 24.145 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2

Wilhelm Sasnal (b. 1972)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
90.000 PLN
ca. 24.145 $

Wilhelm Sasnal (b. 1972) Bez tytułu, 2001 r. olej/płótno, 40 x 40 cm sygnowany i datowany na odwrociu: ''WILHELM SASNAL | 2001' Rok 2001 to intensywny okres w artystycznej karierze Wilhelma Sasnala. Wraz z Rafałem Bujnowskim, Markiem Firkiem, Józefem Tomczykiem i Marcinem Maciejowskim współtworzył wówczas grupę „Ładnie”, której prace zaprezentowane zostały w 2001 roku na trzech wystawach: "Popelita" w krakowskim Bunkrze Sztuki, "Grupa Ładnie" w Galerii Sektor I w Katowicach oraz "Pierwszy piątek miesiąca" w łódzkiej Galerii Manhattan. W tym samym roku odbyła się indywidualna wystawa Sasnala w Galerii Raster połączona z premierą jego komiksu "Życie codzienne w Polsce", który z miejsca stał się pozycją kultową, uznaną za głos pokolenia Polaków urodzonych w latach 70. Punkt wyjścia dla powstających w tym czasie obrazów stanowiła dla Sasnala codzienna rzeczywistość. Krytyka określiła jego malarstwo z okresu istnienia grupy „Ładnie” mianem pop-banalizmu, ze względu na podejmowaną świadomie przez artystę trywialną tematykę i estetykę płócien budzącą skojarzenia z barwnymi czasopismami. Do wyróżników twórczości Sasnala tego czasu należą kadry obrazów przypominające filmowe stop-klatki lub estetykę komiksową, czyste barwy, uproszczenie form, charakterystyczne dla komiksów znaki graficzne jak np. „dymki” tekstowe. Mimo zastosowanych oszczędnych w treściach kompozycji za każdym z obrazów kryje się historia, będąca dla artysty zawsze przyczynkiem do namalowania obrazu. Artysta studiował na Wydziale Architektury Politechniki w Krakowie (1992-1994), a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1994-1999), gdzie uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Członek artystycznej grupy "Ładnie". Pierwsza indywidualna wystawa artysty miała miejsce w Galerii Zderzak w Krakowie w 1999, później związał się z Galerią Raster i Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Jest autorem komiksowego cyklu „Tu żyję i tu jest mi dobrze“ drukowanego w „Przekroju“ oraz komiksu „Życie codzienne w Polsce w latach 1999 – 2001” . Laureat nagrody van Gogha, jednej z najważniejszych europejskich nagród artystycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu i w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jesienią 2002 na aukcji w domu aukcyjnym Philips de Pury w Nowym Jorku jego obraz „Ufo” osiągnął cenę ponad 200 tys. dolarów. Nakładem wydawnictwa Fundacji Galerii Foksal i Anton Kern Gallery ukazał się niedawno nowy komiks Sasnala pod tytułem „Lawa”. estymacja: 90 000 - 150 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2
23.04.2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2
23.04.2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600