WALTER VALENTINI Italien, född 1928 La cithà del sole Signerad och daterad Valentini -87. Blandteknik/collage, 63 x 47 cm. Boken Luciano Caramel av Walter Valentini Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm 1986 medföljer PROVENIENS: Galleri Gummesson, Stockholm UTSTÄLLD: Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1987, katalognr 202 LITTERATUR: Walter Valentini Luciano Caramel, Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm 1986, jämför bilder