WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Gladiolus blommar i vitt, rosa och brandgult Signerad och daterad Lorentz -45 och på baksidan signerad och daterad Waldemar Lorentzon "Etyd" 1945. Olja på duk, 45,5 x 58,5 cm.