Auktionsarchiv: Los-Nr. 101

Waldemar Lorentzon, Dikt till en diktare

Schätzpreis
500.000 SEK - 700.000 SEK
ca. 74.271 $ - 103.979 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 101

Schätzpreis
500.000 SEK - 700.000 SEK
ca. 74.271 $ - 103.979 $
Zuschlagspreis:

WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Dikt till en diktare Signerad Lorentz samt signerad och daterad på baksidan Waldemar Lorentzon 1937. Olja på duk, 91 x 100 cm. UTSTÄLLD Halmstadgruppen 50 år, Lunds Konsthall, 1979, katalognr 48 Halmstadgruppen 60 år, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1989, katalognr 87 Under 1930-talet bryter sig surrealismen in i Halmstadgruppen. Här lockar det undermedvetna, gränslandet mellan vad som är verkligt och vad som är fantasi. Ett återkommande tema och en aldrig sinande källa till inspiration är havet och kustremsan längs med den halländska kusten. Ur havet och stranden reser sig nu figurer, formationer och olika beståndsdelar som tillsammans kombineras fantasieggande och poetiska skapelser. Med Waldemar Lorentzons egna ord: "Surrealismen, denna djuppejling av människans omedvetna skikt, en form av förvandling av människan, hade lockat med hägrande löften om frihet och inre befrielse. För mig ledde den in i en rad återvändsgränder. Människans isolering förblev ett faktum, och nöden - den djupaste - bor inom var och en. Människan måste börja med sig själv om vi skall kunna förändra världen." I Dikt till en diktare befinner vi oss i ett surrealistiskt drömlandskap. Genom de krossade varmt röda och gula tegelväggarna öppnar sig det mörka lite hotfulla landskapet, stranden - havet - himlen. I handen håller kvinnan de blanka arken ur vilka det växer en kraftfull skog av nakna träd, befolkade genom några fågelbon med ägg. Längsmed hennes tumme kryper den klarblå snigeln - uppmärksam. Genom hålet i bladen anas en annan värld där havet är blått, inte svart, och de dystra trädgrenarna tycks sänka sig i det mörkare havets skymning. Målningen är utförd 1937. Halmstadgruppens främste kännare Viveca Bosson skriver: "1937 blir också Lorentzons "surrealism" uttryck för en ny sorts "irrationalism". Han var aldrig dogmatiker i sin konst, surrealism och kristendom var bara olika yttringar av samma sak för honom: begäret efter det oerhörda. Liksom Chagall plockar han ner det fantastiska på jorden i den vardagliga tillvaron istället för att som surrealisterna försöka göra det vardagliga absurt." Changes Utställd: Halmstadgruppen 50 år, Lunds Konsthall, 1979, katalognr 48

Auktionsarchiv: Los-Nr. 101
13.03.2012 - 14.03.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 101
13.03.2012 - 14.03.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Kürzlich angeschaute Lose