WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 I ateljén II Signerad och daterad Lorentz 1923. Akvarell på papper, 35,5 x 25 cm. Målaren i ateljén är sannolikt WL:s kusin Erik Olson Stockholms Auktionsverk ber att få tacka Museichef emeritus Jan Torsten Ahlstrand, Lund, för värdefulla uppgifter i samband med katalogiseringen av detta verk PROVENIENS Genom gåva från konstnären till överste Gustaf och Dola Berggren som under en period bodde Frennarp utanför Halmstad.