vas "Vinter" Kosta, hyttarbete 1950-tal, något blåtonat klarglas med svartvita träsiluetter i underfångsteknik, signerad LH och numrerad 1802, höjd 19, bredd 12 (obetydliga invändiga märken efter tillverkningen samt ytterst obetydliga skrapmärken)