Objektsbeskrivning UNO ÅHREN, fåtölj, Mobilia, Malmö, omkring 1925, stomme fanerad med zebranomahogny, klädd i rosa sammet, höjd 107, sitthöjd 40 cm; fanérskador, klädseln med fläckar HISTORIK Modellen formgiven av Uno Åhrén och visades i den så kallade damsalongen, tillsammans med en schäslong och ett salongsbord, i den svenska Paviljongen på Världsutställningen i Paris år 1925. LITTERATUR Swedish Grace, Gunnela Ivanov, Christian Björk och Eric Ericson, Orosdi-Back, 2017, sid 360-361.