Auktionsarchiv: Los-Nr. 206

Ulf Rollof, Skjutmålning

Contemporary
22.05.2012
Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 5.689 $ - 7.112 $
Zuschlagspreis:
56.000 SEK
ca. 7.965 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 206

Ulf Rollof, Skjutmålning

Contemporary
22.05.2012
Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 5.689 $ - 7.112 $
Zuschlagspreis:
56.000 SEK
ca. 7.965 $

ULF ROLLOF född 1961 Skjutmålning Signerad och daterad på baksidan Ulf Rollof 29/4 -04. Floatglas och 9 mm revolverskott, 98 x 68,5 cm. Ur serien RGB (Red Green Blue) PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare LITTERATUR Ulf Rollof Sövd 2004-06, jämför sidorna 12 och 16 "På tre stora triptyker i serien RGB (RED GREEN BLUE) har den vackra, glänsande och släta ytan förstörts av välriktade revloverskott. Kulorna har gått igenom och splittrat glaset - ett resultat av ett våldsamt och brutalt ingrepp. Med Ulf Rollofs konst har det alltid varit så att dess komplexitet inte avslöjas omedelbart för betraktaren utan först efter det andra eller tredje mötet med den. Så även i detta fall. Om man nämligen studerar skotthålen närmare uppenbarar de en oväntad skönhet: bakom den slutna ytan, omgärdad av glasets strålformiga okända dimension med hisnande, outforskade bråddjup. Den ligger visserligen i mörker, men skulle kunna vara en utväg ur just detta mörker. Är det inte så att katastrof och ödeläggelse alltid skapar en ny situation som gör det möjligt för oss att ändra vårt synsätt, förutsatt att vi accepterar det som skett? Om vi inte gör motstånd mot de erfarenheter som livet ger, blir det möjligt för oss att skifta perspektiv. Då kan det brutala också vara vackert, som här, utan att det nödvändigtvis innebär en motsägelse." Iris Müller-Westermann, Intendent vid Moderna Museet i Stockholm i boken SÖVD från 2006 .

Auktionsarchiv: Los-Nr. 206
22.05.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 206
22.05.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Kürzlich angeschaute Lose