Auktionsarchiv: Los-Nr. 134

Torsten Andersson, Skulptur

Contemporary
10.11.2015
Schätzpreis
125.000 SEK - 175.000 SEK
ca. 14.409 $ - 20.172 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 134

Torsten Andersson, Skulptur

Contemporary
10.11.2015
Schätzpreis
125.000 SEK - 175.000 SEK
ca. 14.409 $ - 20.172 $
Zuschlagspreis:

TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Skulptur Signerad på baksidan Torsten Andersson. Olja på duk, 147 x 127 cm. PROVENIENS Lars Bohman Gallery, Stockholm UTSTÄLLD Samlat Ljus, Riksutställningar och Moderna Museets Internationella Program, turné 1998-2000 RMIT Gallery, Melbourne, Australien 1998 Drill Hall Gallery, Canberra, Australien 1998 Ivan Dougherty Gallery, Sydney, Australien 1998 Lawrence Wilson Art Gallery, Perth, Australien 1998 Lasalle Sia Collage of The Arts Gallery, Singapore 1998 Båtsmanskasernen, Karlskrona 1998 Konsten Hus, Luleå 1999 Västerås Konstmuseum 1999 Sandvikens Konsthall 1999 Vikingsbergs Konstmuseum, Helsingborg 1999 Gotlands konstmuseum 1999 Södertälje konsthall 1999 Centro Cultural Borges, Buenos Aires, Argentina 2000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 134
10.11.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 134
10.11.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407