Tomasz Tatarczyk (1947 - 2010) Stos, 1987/88 r. olej/płótno, 170 x 260 cm (dyptyk) sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'STOS / 1987/88 / TATARCZYK' LITERATURA Tomasz Tatarczyk, Dipinti, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell’Est, Roma 3.VIII – 30.IX.1991, Rzym 1991, s. 21 (reprodukcja). Studiował w warszawskiej ASP. Jego twórczość jest efektem wnikliwej obserwacji wybranych z otoczenia i wielokrotnie powtarzanych motywów: zamknięte bramy, drogi, wzgórza, wąwozy, woda i unoszące się na jej powierzchni łodzie lub brodzące w niej psy. Od 1984 r. współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych m.in. w: Galerii Foksal, galerii BWA w Lublinie, Galerii Awangarda we Wrocławiu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii 86 w Łodzi, w Galerii Zachęta w Warszawie, Soho Center for Visual Arts w Nowym Jorku, Galerie Ucher, Kolonia. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. W 1999 r. został laureatem Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Rysunku we Wrocławiu. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku; Fundacji Sorosa w USA i Fundacji Rockefellera we Włoszech. Za ubiegły rok (2008) przyznano mu ostatnio prestiżową Nagrodę im. Jana Cybisa.