Auktionspreisarchiv

Auktion: Post-War and Contemporary Art, 6 March 2014, 19:00
wurde versteigert am: 6. März 2014
Aktuelle Auktionen Auktionspreisarchiv

Tomasz Tatarczyk (1947 - 2010)

Archiv
Aufrufpreis: n. a.
Zuschlagspreis:  75.000 PLN
ca. 24.691 $
Los-Nr. 12, Aufrufe: 9

Tomasz Tatarczyk (1947 - 2010) Bez tytułu, 2009 r. olej/płótno, dyptyk: 180 x 260 cm (całość), 180 x 130 cm (x2) sygnowany l.d.: 'TOMASZ TATARCZYK' datowany i opisany na odwrociu: 'TOMASZ TATARCZYK | 2009' Prezentowany obraz jest jedną z dwóch ostatnich prac, jakie artysta namalował przed swoją śmiercią. Schnący długo w pracowni obraz przyjechał do Warszawy z Męcimierza już po śmierci artysty. „Moja pracownia znajduje się w miejscu oddalonym od zgiełku wielkiego miasta – wyznawał artysta - Jest tutaj szeroka rzeka, są wzgórza, lasy, pola, wąwozy i urwiska, dzikie i oswojone zwierzęta, dobrzy i źli ludzie oraz miejsca i rzeczy naznaczone ich obecnością, a także zmieniające się pory roku i dnie niepodobne do siebie. Wszystko tu odczuwa się z większą intensywnością niż w mieście. Jednocześnie mam świadomość tego, że przynależę do tak zwanego świata cywilizacji. Stwarza to swoisty chaos, w którym, kiedy maluję, staram się znaleźć pewien porządek niejako przefiltrowany przez to, co wiem, i to, co czuję; znaleźć porządek, kiedy patrzę na fragment jakiejś całości, na detal oczyszczony z reszty i tego detalu magnetyzm.” Tomasz Tatarczyk Studiował w warszawskiej ASP. Jego twórczość jest efektem wnikliwej obserwacji wybranych z otoczenia i wielokrotnie powtarzanych motywów: zamknięte bramy, drogi, wzgórza, wąwozy, woda i unoszące się na jej powierzchni łodzie lub brodzące w niej psy. Od 1984 r. współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych m.in.w : Galerii Foksal, galerii BWA w Lublinie, Galerii Awangarda we Wrocławiu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii 86 w Łodzi, w Galerii Zachęta w Warszawie, Soho Center for Visual Arts w Nowym Jorku, Galerie Ucher, Kolonia. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. W 1999 r. został laureatem Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Rysunku we Wrocławiu. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku; Fundacji Sorosa w USA i Fundacji Rockefellera we Włoszech. Estymacja: 65 000 - 85 000

Informationen zur Auktion
Auktionshaus: Desa Unicum
Titel: Post-War and Contemporary Art, 6 March 2014, 19:00
Auktionsdatum: 06.03.2014
Adresse: Desa Unicum
Marszałkowska 34-50
00-554 Warsaw
Polen
[email protected] · +48 (0)22 1636600