Tomasz Ciecierski (b. 1945) Bez tytułu, 2002 r. fotografia barwna/papier fotograficzny, płyta, 90,5 x 90,5 cm sygnowany i datowany na odwrociu: 'T. CIECIERSKI | 2002/3' Około 2001 roku Ciecierski powrócił do komentowania własnej twórczości. Malował obrazy na reprodukcjach swoich obrazów, tworzył kompozycje fotograficzne przedstawiające ułożone w różnych konfiguracjach słoiczki po farbach i wyciśnięte tubki, dokumentował na zdjęciach zlew w pracowni wypełniony wodą zabarwioną na różne kolory po myciu pędzli. W 2002 roku powstał obraz „Malarstwo”, do wykonania którego Ciecierski wykorzystał kartki z katalogu Boesnera, kompendium materiałów i akcesoriów malarskich. Na olbrzymim płótnie wyklejonym kartkami z katalogu pojawiają się gdzieniegdzie maleńkie pejzaże malowane farbą olejną. Sztuka Ciecierskiego jest bowiem ciągłą narracją o malowaniu. Jak sam twierdzi: „Krzątając się po pracowni, co jakiś czas coś wpada w ręce, coś się zauważa, choćby wyglądając przez okno. I często właśnie w takich momentach i z takich marginaliów powstają obrazy.” Ukończył studia w ASP w Warszawie, której potem był wykładowcą. W 1981 i 1983 przebywał jako stypendysta w Stedelijk museum w Amsterdamie, w latach 1985-86 wyjechał na pobyt studyjny do Atelierhaus. Lata 1990-91 spędził w Musée d’Art Contemporain w Nîmes. Jego prace wystawiane były wielokrotnie w kraju i za granicą, brały udział w prestiżowych międzynarodowych pokazach sztuki: Festiwale Malarstwa w Cagnes-sur-Mer (1982, 1984), Biennale w Sao Paulo (1987, 1994) oraz Documenta w Kassel (1992). Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) i Stedelijk Museum (Amsterdam). Estymacja: 15 000 - 19 000