Auktionsarchiv: Los-Nr. 86

Edvard Munch

Schätzpreis
400 NOK - 500 NOK
ca. 49 $ - 61 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 86

Edvard Munch

Schätzpreis
400 NOK - 500 NOK
ca. 49 $ - 61 $
Zuschlagspreis:

"Tiltrekning I" / "Attraction I" 1896 Litografi trykket i svart Papirmål 572x429 mm Trykkmål 472x355 mm Usignert Woll 75b, Sch 65 LITTERATUR Arne Eggum: "Edvard Munch " Livsfrisen fra maleri til grafikk" Oslo 1990 "Motivet "Tiltrekning" arbeidet Munch med i alle medier: maleri, tegning og ulike trykketeknikker. I etsningen finner Munch sin form og i ett av disse eksemplarene har Munch overmalt med tusj og gitt scenen en bueformet innramming som om han har villet tilføre motivet sakrale overtoner. Den bueformede rammen beholdes i litografiet "Tiltrekning I" [auksjonens litografi], hvor han har malt med litografisk tusj på stenen for de dype partienes vedkommende og formulert den mystiske stjernehimmelen og speilingene på havet ved hjelp av den litografiske stiften. Og ved å risse med nål i stenen har han også fått overført litografiet koldnålens virkning fra raderingen. Blant annet benyttet han nålen på den litografiske stenen for å angi de skarpe linjene som markerer kvinnens hår, som lik en magnets kraftlinjer trekker mannen til seg." Eggum side 83-84 Munch har selv skrevet om motivet: Da vi stod mot hverandre og dine øine så ind i mine øine Da følte jeg som usynlige traade gik fra dine øine ind i mine øine og bandt vore hjerter sammen

Auktionsarchiv: Los-Nr. 86
08.05.2018
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norwegen
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

Auktionsarchiv: Los-Nr. 86
08.05.2018
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norwegen
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770