TECKNING AV HELENE SCHJERFBECK GÄSTBOK (Samling av autografer). Tillhörig Giri Granlund (1884-1932, finlands-svensk journalist och författare) Ca 50 autografer på brev, kort, lösa lappar, teckningar, o.a. 1910-20-tal. 8:o. Brunt skinnband. Foto. Av bl.a.: Louis Sparre (brev), Celie Brunius, Lennart Segestråle (tuschlavyr), Ida Brandes, Helene Schjerfbeck (kritteckning 115x190, signerad H.S. 1912, med hälsning till Giri Granlund), Jarl Hemmer (brev), Ragnar E. Ekelund (brev, ej komplett); G. Mannerheim (2 st., klipp från brev resp. tackbrev), Arvid Mörne, Alexander Glazunov, Ester Helenius (blyertsteckning), Adolf Niska (2 st, brev + kort), A. Gallen-Kalela, Pauline Brunius. Changes Kritteckningen EJ av Schjerfbeck, utan av Hanna Frosterus-Segerstråle (1867-1946) Drawing not by Schjerfbeck, but by Hanna Frosterus-Segerstråle (1867-1946)