Auktionsarchiv: Los-Nr. 6094

Svensk botanik komplett i 11 band

Schätzpreis
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 6094

Schätzpreis
Zuschlagspreis:

FIN SVENSK BOTANIK KOMPLETT I 11 BAND (11). Svensk botanik. I-XI samt Register. Utgiven av J. W. Palmstruch - C. Quensel - O. Swartz och andra. Stockholm 1802-1843. Tillsammans med: BILLBERG, Ekonomisk Botanik. 1815-16. 8:o. 774 handkolorerade graverade planscher, varje plansch med tillhörande textblad samt tillägg och register till varje del (något småfläckade) samt 12 handkolorerade graverade planscher i Billberg. Del 10 och 11 med de grå originalomslagen till varje häfte (planscher med endast enstaka småfläckar, några få bruntonade; text med enstaka små- och brunfläckar). Ljusbruna halvfranska band från 1800-talets mitt, något nötta, rygg till del 7 skadad i övre kant, någon med sprickor i inre falsar, ryggarna med gulddekor och röda titeletiketter, gula snitt, stänkmarmorerade pärmar. Band 10 och 11 något större format. Några blyertsanteckningar på pärmarnas insidor. Exlibris Gunnar Brusewitz. 11 volymer. Nissen 2223, Krok s. 98-100. Sällsynt i komplett skick. Verket utgavs av J.W. Palmstruch (band 1-6) och G. J. Billberg (band 7-8) och Kongl. Svenska Vetenskaps Academien (band 9-11). Band 11 utkom endast med de första 9 häftena. I maj 1840 inträffade en brand i Uppsala så att hela lagret av kvarvarande häften förstördes, inklusive det mesta av de ännu inte distribuerade häftena av band 11 och nr 10-12 av band 11 publicerades aldrig. Detta band är därför extremt sällsynt och förekommer endast i ytterst få exemplar. Endast de 6 första banden utgavs av Palmstruch med hans fint tecknade planscher och är de som idag är klassiska. Han hade kända utländska verk som förebilder, bl.a. Sowerby's English Botany. Andra inblandade konstnärer var Billberg, Laestadius, Agreslius och Wahlberg. Texten skrevs av dåtidens kända botaniker som Fries, Wahlenberg, Quensel och Swartz. Lindmans Flora med litograferade färgplanscher utgörs av kopior efter Palmstruch. För fullständig kollationering se Krok: Bibliotheca Botanica Suecana, sid. 98-100. Jfr. Lindberg, Swedish Books, nr. 55. Proveniens: Gunnar Brusewitz (1924-2004), svensk författare, konstnär och tecknare. Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten. Foto.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6094

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6094