Auktionsarchiv: Los-Nr. 3300

STRUCK, HERMANN. Die Kunst des Radierens. Ein

Schätzpreis
5.000 SEK - 6.000 SEK
ca. 748 $ - 898 $
Zuschlagspreis:
6.100 SEK
ca. 913 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 3300

Schätzpreis
5.000 SEK - 6.000 SEK
ca. 748 $ - 898 $
Zuschlagspreis:
6.100 SEK
ca. 913 $

STRUCK, HERMANN. Die Kunst des Radierens. Ein Handbuch. 2. vermehrte und verbesserte Auflage. Berlin 1912. Liten 4to. 1 litografi M. Slevogt, etsning M. Liebermann, E. Munch, H. Struck, P. Baum, A. Zorn o.a. plr. Förlagets svarta guldornerade pappbd, rygg skadad. Foto. Zornetsningen med titel "Anna, Ein Mädchen aus Mora".

Auktionsarchiv: Los-Nr. 3300
05.10.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 3300
05.10.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407