SKULPTURER, 2 st., efter Giam Bologna, Grand Tour souvenir, 1800-talets slut, föreställande Merkurius och Fortuna, monterade på socklar av marmo giallo och patinerad brons, höjd 84 cm; socklarna med smärre nagg