Skrivskåp Queen Anne, 1700-tal, England. Fanerad med valnöt på stomme av ek och furu. Överdelen med utfällbar skrivskiva med bakomliggande fack och lådinredning, nederdelen med fyra lådor. Beslag av mässing. L 104,5, B 51, H 174.