Objektsbeskrivning SIVERT LINDBLOM född 1931 Nike Signerad SL, daterad 1962 och numrerad 4/5, gjutarmärkt H Bergman, cire perdue. Mörkpatinerad brons, höjd 45,5 cm PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären 6 dec 1993.